Obědy pro mateřské školy

Bio a děti

 Je vědecky prokázáno, že to co jíme, nás od dětství formuje, ovlivňuje naše zdraví a naši kondici. Způsob stravování a stravovací návyky, které přijmeme, coby děti v útlém věku za své nás následně provázejí celý život a utvářejí náš životní styl.

Proto jsme se rozhodli nabídnout přípravu menu, vyrobvené v maximální možné míře z biopotravin, pro nejmenší děti ve školkách a základních školách coby alternativu ke klasickému stravování ve školních jídelnách. V současné době připravujeme denně kolem 500 bio obědů pro mateřské a základní školy v Praze a blízkém okolí.

Výběr surovin

Jelikož právě dětský organizmus, který se teprve vyvíjí a roste, je na složení stravy výrazně citlivější než organizmus dospělého člověka, považujeme za nejdůležitější, aby suroviny pro přípravu našich pokrmů byly čerstvé, kvalitní, hygienicky nezávadné a pocházely z čistých oblastí.  Dodavatele našich surovin proto vybíráme převážně mezi českými ekologickými farmáři, které osobně známe a víme, jaký je původ jejich produktů.

Suroviny dlouhodobě neskladujeme, používáme vždy čerstvé, výjimečně mražené (například ryby). Snažíme se, aby si konečné jídlo zachovalo co nejvíce hodnotných živin a tak příprava probíhá co nejšetrnějším způsobem. Tak si naše obědy uchovají svou nutriční hodnotu a energii.

Pestrost a plnohodnotnost stravy

Vzhledem k tomu, že je Bionea registrována coby společnost  zabývající se přípravou pokrmů pro předškolní a školní zařízení, splňujeme požadavky dané normami Ministerstva školství pro složení pokrmů a zastoupení jednotlivých skupin potravin tzv. Spotřební koš. Dbáme tedy na to, aby byly obědy pestré a obsahovaly všechny důležité složky pro zdárný vývoj malých dětí.

V našem jídelníčku jsou plně zastoupeny všechny druhy masa (ryby, drůbež, hovězí, vepřové, králičí), čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny, obilninové výrobky a mléčné výrobky. K ochucování používáme především čerstvé či sušené bylinky, jedlé květy, mořskou sůl a další bioprodukty. u sladkých pokrmů dáváme přednost slazení tmavým třtinovým cukrem, obilnými slady a sirupy, agávovým či javorovým sirupem či medem.

Jak sestavujeme jídelníček

Náš jídelníček je sestavován vždy měsíc dopředu, a tak ho mají rodiče vždy na našich webových stránkách včas k dispozici. Na jídelníčku najdete jednak pokrmy klasické české kuchyně jako je gulášek, rajská, sladké knedlíky či sekaná tak i pokrmy z netradičních plodin jako jsou jáhly, špalda, kuskus či bulgur. Děti tak mají možnost seznámit se a naučit se jíst širokou škálu rozličných potravin, z nichž každá jinak chutná a obohacuje jejich jídelníček o jiné živiny. Jde nám o to, aby jídlo bylo především pestré, dětem chutnalo a na talíři dobře vypadalo. Proto nabízíme každý den na výběr masový i bezmasý oběd a v pátek navíc ještě jídlo sladké.

Speciální pokrmy pro děti s intolerancí (nesnášenlivostí) na potraviny

V současné době bohužel přibývá dětí trpícími nejrůznějšími intolerancemi se speciálními dietními požadavky. Rozhodli jsme se proto vyjít rodičům a školkám vstříc a nabídnout i těmto malým strávníkům odpovídající chutné pokrmy v té nejvyšší kvalitě. Proto v nabídce našich služeb naleznete nyní nově i přípravu dietních pokrmů, a to s omezením lepku, bez mléka a mléčných produktů, vajec a výrobků z vajec, sóji a výrobků ze sóji, popřípadě ryb a výrobků z ryb.

Jako alternativu kravského mléka při nutnosti vyloučení mléčné bílkoviny či laktózy jsme zvolili obilninové nápoje a krémy. Jejich základem je kvalitní obilnina, speciálním způsobem upravená a doplněná o vodu a malé množství oleje. Tyto nápoje jsou tedy 100% rostlinného původu a dětský organizmus navíc ani nezahleňují ani nepřekyselují. Využíváme je především při vaření kašiček, pudinků či krémů, dále pak na omáčky a krémové polévky. Pro děti jsou výborně stravitelné a chutné.

Široká nabídka kvalitních bezlepkových surovin nám umožňuje přípravu pestrých pokrmů pro celiaky, tedy jedince s nesnášenlivostí lepku. Využíváme pouze takové produkty, u nichž jsme si 100% jisti jejich původem a s jejichž výrobci máme dlouholeté zkušenosti. Do jídelníčku pro bezlepkovou dietu tedy nejčastěji zařazujeme výrobky z pohanky, jáhel a kukuřice, které jsou přirozeně bezlepkové.

I pro děti s intolerancí na vejce jsme schopni připravit jak odpovídající obědové menu. Děti si tak mohou pochutnat na třeba bezvaječných těstovinách či knedlíčcích.

Catering na vaše přání

Rádi Vám připravíme i speciální pohoštění na dětské oslavy, party, grilování, výlety a další akce,  přesně dle Vašich přání, samozřejmě za použití biopotravin v maximální možné míře.

  • Fotografie